15 : 12
امروز چهار شنبه 26 مرداد 1401 -
اخبار : پژوهش و فناوری
محققان پژوهشگاه رویان بررسی کردند؛
آیا سلول‌های بنیادی گزینه مناسبی برای درمان جراحات عمیق نوک انگشتان هستند؟

محققان پژوهشگاه رویان طی یک مطالعه به بررسی و ارزیابی قدرت ترمیم سلول‌های بنیادی مزانشیمی استخراج شده از مغز استخوان در ترمیم قطعی‌های خفیف سرانگشتان پرداختند.
تاریخ : دوشنبه 28 اسفند 1396
ساعت: 53 : 11   بازدید کنندگان : 898 نفر
  نسخه چاپی


به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا، ترمیم اندام در جانوران ابتدایی به وسیله سلول‌های بلاستومایی انجام می‌گیرد. در پستانداران این سلول‌ها تنها در نوک انگشت نوزادان وجود دارند. از آنجا که سلول‌های بلاستومایی در بزرگسالان یافت نمی‌شوند، یافتن سلولی جایگزین برای ترمیم زخم‌های عمیق نوک انگشتان (مانند قطعی‌های خفیف)، ضروری به‌نظر می‌رسد.
به همین منظور، دکتر باغبان اسلامی‌نژاد، دکتر تقی‌یار، دکتر سمانه حسینی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، مطالعه‌ای را طراحی کردند که طی آن قدرت ترمیم سلول‌های بنیادی مزانشیمی استخراج شده از مغز استخوان در ترمیم قطعی‌های خفیف سرانگشتان مورد ارزیابی قرار گرفت.
در این پژوهش که به وسیله حیوان مدل آزمایشگاهی انجام گرفت، نخست کیفیت سلول‌های مزانشیمی استخراج شده با روش‌های آزمایشگاهی تأیید شد و سپس توانایی این سلول‌ها در تولید استخوان با روش‌های مختلف ارزیابی و با سلول‌های بلاستومایی مقایسه شد.
نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی یاخته (Cell journal) به چاپ رسید، نشان می‌دهد، سلول‌های مزانشیمی همانند سلول‌های بلاستومایی می‌توانند به بافت‌های مزودرمی (لایه میانی از سه لایه جنینی که بافت‌هایی مانند استخوان و عضله از آن ایجاد می‌شوند) تمایز یابند. توان تقسیم و ایجاد کلونی در سلول‌های مزانشیمی از سلول‌های بلاستومایی بهتر است و میزان استخوان‌سازی در دو رده سلولی تقریباً مشابه است.
نتایج این پژوهش نشان می‌دهد سلول‌های مزانشیمی می‌توانند در ترمیم جراحات انگشتان، مانند قطعی‌های خفیف مفید باشند و امکان آزمایش این توانایی در کارورزی‌های بالینی وجود دارد.

امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
سایت قدیم
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس