14 : 10
امروز چهار شنبه 26 مرداد 1401 -
اخبار : فرهنگي

ضرورت حمایت از صنایع‌دستی بعنوان کالای ایرانی و معرف فرهنگ‌وتمدن کشور

رییس جهاددانشگاهی واحد هنر گفت: هنرها و صنایع دستی ایرانی از مهمترین تولیدات کشور هستند که به عنوان کالا یا خدمات ایرانی باید در کنار سایر کالاهای ایرانی مورد حمایت و توجه قرار گیرند.
تاریخ : جمعه 24 فروردين 1397
ساعت: 19 : 13   بازدید کنندگان : 799 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا، بهزاد رشیدی با اعلام این مطلب، اظهار کرد: کالای ایرانی فقط محصولات صنعتی و کارخانجات کشور نیست و دست ساخته‌های هنرمندان و صنایع دستی ایشان نیز باید به عنوان کالاهای ایرانی که فرهنگ و تمدن ایران‌زمین را با خود دارند، نیز مورد توجه مردم و مسوولان باشند و مورد حمایت قرار گیرند.
رییس جهاددانشگاهی واحد هنر افزود: علی رغم ظرفیتی که هر ساله، شعار سال برای حوزه‌های مختلف فراهم می‌کند، متاسفانه مسوولان تا کنون نتوانسته‌اند تحول چشمگیری در موضوعات مربوط به شعار سال، ایجاد کنند.
وی با اشاره به سابقه و قدمت بالای هنر و صنعت ایرانی، تصریح کرد: اگر بتوانیم همه ظرفیت‌های هنرهای کاربردی را شناسایی و احصا و به هنرمندان جوان اعتماد کنیم و همان حمایت هایی که در مورد سایر کالاها و تولیدات ایرانی داریم، مشمول آثار و تولیدات هنری هم بکنیم، حتی با صرف هزینه‌ای به مراتب کمتر، در مورد اشتغال جوانان و رشد اقتصادی به موفقیت‌های بیشتری دست خواهیم یافت.
رییس جهاددانشگاهی دانشگاه هنر تاکید کرد: همانطور که محصولات کم کیفیت چینی صنایعی همچون کفش و پوشاک را نابود کرده، صنایع دستی جعلی و بی‌کیفیت عمدتا چینی یا تولیدات بی ارزش بازار هنری نیز در حال از بین بردن صنایع دستی اصیل ایرانی هستند که هر کدام می‌توانند ضمن ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی، حامل پیام فرهنگ ایرانی هم باشند. لذا باید به این موضوع مهم توجه جدی شود.
رشیدی با اشاره به ظرفیت بالای هنرهای تخصصی و کاربردی، ادامه داد: فراگیری این هنرها در شرایط امروز کشور می‌تواند در ایجاد اشتغال و کارآفرینی کمک زیادی کند؛ اما علیرغم ادعاهایی که در این مورد می‌شود، هنوز این موضوع مغفول و بر زمین مانده است و به اندازه کافی از قابلیت های بالای هنر استفاده نمی‌شود.
وی به برنامه‌های آموزشی جهاددانشگاهی هنر اشاره کرد و افزود: ما زمستان سال گذشته کمپینی با عنوان "من هنرمند هستم" به راه انداخته‌ایم تا با روش‌های مختلف توجه مردم و مسوولان را به مساله آموزش تخصصی هنر و ترویج فراگیری رشته‌های هنری جلب کنیم و در تلاشیم موضوع فراگیری هنر و اینکه هر ایرانی حداقل یک رشته هنری را بیاموزد، در جامعه جا بیاندازیم.
رییس جهاددانشگاهی واحد هنر گفت: مرکز آموزش‌های تخصصی کاربردی این واحد در حال حاضر تمام امکانات تخصصی و آموزشی مورد نیاز برای فراگیری رشته‌های هنری را فراهم کرده و اساتید جوان و خلاقی را بکار گرفته و آماده خدمات‌دهی به اقشار مختلف در زمینه آموزش و فراگیری رشته‌های هنری تخصصی و کاربردی است.
وی افزود: ما معتقدیم جوانان جویای کار می‌توانند با کسب یک مهارت هنری و با داشتن خلاقیت و نوآوری، یا جذب کار شوند، یا کسب و کاری برای خود راه بیاندازند، یا با ایجاد یک کارگاه هنری، حتی کارآفرینی هم بکنند و اگر دارای شغل هستند به عنوان شغل دوم و یا یک فعالیت مفرح و آرام بخش، از هنر خود استفاده کنند.
رشیدی تصریح کرد: بر اساس همین نگاه ما در جهاددانشگاهی هنر کلاس‌های هنری و دوره‌های آموزشی کاربردی هنر را با سرفصل‌هایی جدید، به‌روز و کاربردی شده و با رویکردی کاملا مهارت‌محور طراحی کرده‌ایم و در دو قالب دوره‌های آموزشی تک درس و دوره‌های آموزش تخصصی ترمیک برگزار می‌کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر ثبت نام دوره‌های آموزشی ویژه بهار 97 در مرکز آموزش‌های تخصصی کاربردی این واحد آغاز شده و آماده ارایه خدمات آموزشی به جوانان و عموم علاقه‌مندان است.
رییس جهاددانشگاهی هنر افزود: این مرکز در سه ماهه بهار 97 دوره‌ های آموزشی الگوسازی و دوخت لباس، عکاسی، طراحی لباس، طراحی طلا و جواهرات، نقاشی، گرافیک، تصویرسازی، طراحی، دوخت‌های سنتی، سفال، نرم‌افزارهای هنری، طراحی و چاپ پارچه، پتینه و نقاشی دیواری، چرم دست دوز، تربیت مربی هنر کودک، معماری و دکوراسیون داخلی، خوشنویسی، نازک کاری چوب و معرق چوب، قلم‌زنی، مینا و نقاشی خانه‌بندی و ساخت زیورآلات را ارایه کرده و آماده پذیرش و ثبت نام عموم علاقه‌مندان و جوانان دانشجو است.
وی در پایان اعلام کرد: کلاس‌های هنری ترم بهار از اول اردیبهشت ماه شروع می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به وب سایت www.jdart.ir اطلاعات لازم را دریافت کنند و برای دریافت مشاوره تخصصی با شماره تلفن‌های 88328653 تماس بگیرند.

امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
سایت قدیم
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس