7 : 6
امروز پنجشنبه 01 مهر 1400 -
اخبار : عمومی
آیت ا... اعرافی:
جهاددانشگاهی مکمل نظام آموزش عالی است

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: جهاددانشگاهی، مکمل نظام آموزش عالی کشور است و باید ضعف های آن را پوشش دهد.
تاریخ : جمعه 24 فروردين 1397
ساعت: 15 : 11   بازدید کنندگان : 627 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد استان قم، آیت الله علیرضا اعرافی، در دیدار با رییس جهاددانشگاهی قم عنوان کرد: به عنوان یک شهروند از خدمات ارزنده جهاددانشگاهی در سطح ملی و استان تشکر می کنم.
وی با بیان اینکه جهاد انشگاهی مکمل نظام‌آموزش عالی کشور است، گفت: نظام آموزش عالی ۲۰شاخصه دارد و در پیشرفت بخشی از شاخص ها جهاددانشگاهی سهیم بوده است.
مدیر حوزه های علمیه کشور افزود: نظام آموزش عالی در چند شاخص نیز ضعف هایی دارد و جهاد دانشگاهی در سطح ملی و استان باید یک تحلیل از نظام آموزش عالی داشته باشد و به این ضعف ها بپردازد و آن را پوشش دهد.
وی با بیان اینکه باید عزم و اراده ملی در کشور تقویت شود، عنوان کرد: بین جهاد دانشگاهی و سیستم آموزش عالی فاصله افتاده است و باید همبستگی بین این دو نهاد صورت بگیرد؛ عزم و اراده ملی در انجام امور گاهی دچار خلل می‌شود و باید این موضوع تقویت شود و جهاددانشگاهی باید پیشگام این باور و عزم باشد.

آمادگی جهاددانشگاهی برای آموزش دانشجویان خارجی
دکتر محمد حیدری، نیز در ادامه این دیدار عنوان کرد: جهاددانشگاهی از معدود نهادهایی است که رویش آن از انقلاب اسلامی بوده است و مقام معظم رهبری نیز هرساله به اهمیت جهاددانشگاهی تاکید دارند.
وی افزود: جهاد دانشگاهی در زمانی که سیاست زدگی در دانشگاه ها به وجود آمده بود، تشکیل شد و در تعطیلی دانشگاه ها، جهاددانشگاهی خلاء وجود یک محیط علمی و پژوهشی را پر کرد.
رییس جهاد دانشگاهی واحد استان قم تصریح کرد: در امر پژوهش نیازهایی در کشور وجود داشت و هیچ نهادی پیگیر آن نبود و جهاددانشگاهی انجام این امور را عهده دار شد؛ بعضی رشته های تحصیلی که در دانشگاه ها وجود نداشت، در دانشگاه های جهاددانشگاهی ایجاد شد؛ همچنین خلاءهای آموزش های مهارتی که در دانشگاه ها وجود دارد را جهاددانشگاهی پوشش داد تا  فارغ التحصیلان بتوانند با آموزش یک حرفه، وارد بازار کار شوند.

ذخیره سازی بند خون ناف در جهاددانشگاهی استان قم
وی همچنین به فعالیت های جهاددانشگاهی استان قم اشاره کرد و گفت: جهاددانشگاهی استان در خصوص مسایل فرهنگی بسیار خوب وارد شده است و برنامه های دقیق و ثمربخشی را به انجام رسانده است؛ همچنین واحد جهاددانشگاهی استان، سومین مرکز در کشور است که ذخیره خون بند ناف را انجام می دهد و کارهای پژوهشی این طرح مهم انجام شده است و با عملیاتی شدن آن می توان بسیاری از بیماری های مزمن را درمان کرد.
دکترحیدری با بیان اینکه 20درصد زوج ها در دنیا دچار ناباروری هستند، افزود: ضریب نفوذ این مشکل نسبت به بیماری های دیگر بسیار بالاست و این می‌تواند خطرساز باشد؛ آمار ناباروری در کشور به 1.9 نفر رسیده است و 20درصد زوج های ایرانی مشکل ناباروری دارند.
وی تصریح کرد: پیش از این که جهاددانشگاهی در این موضوع وارد شود، دو مرکز درمان ناباروری در کشور وجود داشت که آن هم تکنولوژی و علوم لازم را در اختیار نداشتند و بسیاری از زوج ها برای درمان به خارج از کشور مهاجرت می‌کردند که باعث مشکلات بسیاری می‌شد؛ از زمانی که جهاددانشگاهی وارد بحث درمان ناباروری شد، 80مرکز پیشرفته درمان در کشور تشکیل شد و بسیاری از این زوج ها درمان شدند؛ یکی از مراکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی در استان قم مشغول فعالیت است و به زوج ها ارایه خدمت می‌کند.
رییس جهاددانشگاهی استان قم اظهار کرد: خیرین می‌توانند در زمینه های درمان ناباروری و ذخیره خون بند ناف بسیار کمک کنند و خانواده هایی را که توانایی مالی ندارند، برای درمان مساعدت کنند.
وی بیان کرد: دانشگاه علمی کاربردی جهاددانشگاهی آمادگی دارند تا دانشجویان خارجی و فرزندان طلاب خارجی را در رشته های خاص آموزش بدهد تا هم منجر به اخذ مدرک معتبر شود و هم برای آن ها پس از مهاجرت باعث ایجاد شغل گردد.


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
سایت قدیم
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس