15 : 22
امروز چهار شنبه 26 مرداد 1401 -
اخبار : پژوهش و فناوری

پایداری داروهای گیاهی با کمک نانو تکنولوژی

مدیر گروه پژوهشی فارماکوگنوزی و داروسازی پژوهشکده گياهان دارويي از پایداری داروهای گیاهی با کمک نانوتکنولوژی خبر داد.
تاریخ : دوشنبه 20 فروردين 1397
ساعت: 3 : 16   بازدید کنندگان : 770 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از سیناپرس، دکتر فرحناز خلیقی مدیر گروه پژوهشی فارماکوگنوزی و داروسازی پیرامون بهره گیری از علم نانو در این گروه پژوهشی با اشاره به اینکه نانوتکنولوژی توانایی کنترل ویژگی های مواد در مقیاس اتمی و مولکولی است گفت: حوزه پزشکی مدرن و داروسازی هم مانند بسیاری از حوزه های دیگر، تحت تأثیر این فناوری قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: اسانس ها ترکیباتی هستند که کاربردهای درمانی و بهداشتی و آرایشی دارند. استفاده از اسانس ها به عنوان عوامل ضد باکتری، ضد ویروس، ضد قارچ، ضد انگل و ضد حشره سابقه‌ای به قدمت تاریخ دارد. بنابراین، امروزه نانوتکنولوژی در جهت رفع عیوب آن ها وارد عمل شده و به بهبود حلالیت و کاهش فراریت آنها کمک کرده است.
خلیقی ادامه داد: از این رو، در بحث نانو تکنولوژی با همکاری یکی از اعضای گروه، پژوهشی را با هدف بررسی کاربرد نانوتکنولوژی و نانوذرات مختلف در درون گیری اسانس ها و نقش آن ها در بهبود اثرات درمانی و پایداری آنها آغاز کردیم.
وی عنوان کرد: در این مطالعه، مهندس غفارزادگان مسوول بخش نانو تکنولوژی این گروه پژوهشی استفاده از فناوری نانو درتهیه فرآورده های دارویی گیاهی با تأثیر بهترعلیه بیماری ها تحولی عمده را در زندگی بشر ایجاد خواهد کرد و طول عمر، کیفیت و توانایی های جسمی بشر را افزایش خواهد داد.
خلیقی اذعان کرد: در این مطالعه برای آنکه بتوانیم خواص فیزیکی و شیمیایی ترکیبات را تغییر دهیم، می توانیم آنها را در ابعاد نانو ببریم. به بیان ساده تر ذرات بسیار ریز می شوند و وقتی که ریز می شوند خاصیتی که در ابتدا داشتند تغییر پیدا می کند.
وی تصریح کرد: در بحث گیاهان دارویی هم ما می خواهیم از همین ابعاد نانو استفاده کنیم. به عنوان مثال یکی از اقداماتی که انجام داده ایم این است که بر روی اسانس های فرار پوششی در مقیاس نانو بکشیم و اسانس ها را در ذرات کپسولی که مقیاس آنها نانومتر است، ببریم.
مدیر این گروه پژوهشی با بیان اینکه این اقدام باعث می شود که پایداری اسانس زیاد شود، تاکید کرد: اسانس ها فرار هستند و در دمای محیط بسیار راحت تبخیر و از محیط خارج می شوند. لذا اگر ما بتوانیم ثباتشان را افزایش دهیم، در نتیجه می توانیم اثرات درمانی که از آنها می گیریم را طولانی تر کنیم.
وی افزود: البته این اقدام در دنیا انجام می شود و در کشورمان نیز مواردی بسیار اندک وجود دارد که این کار را انجام داده اند. ضمن اینکه ما بر روی ترکیبات گیاه زردچوبه نیز مطالعاتی کرده ایم. زردچوبه اثرات ضدالتهابی بسیار خوبی دارد، اما جذب خوراکی آن بسیار پایین است که قصد داریم با کمک نانو تکنولوژی اثر آن را افزایش دهیم.
گفتنی است،  از جمله مزایای کاربرد علم نانوتکنولوژی در توسعه و بهره وری از گیاهان دارویی و حل مسایل مربوط به تولید آنهاست.


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
سایت قدیم
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس