15 : 44
امروز چهار شنبه 26 مرداد 1401 -
اخبار : تجاری سازی فناوری و اشتغال

دفتر مرکز رشد واحدهای فناور محلات و نیم ور افتتاح شد

دفتر مرکز رشد واحدهای فناور محلات و نیم ور با حضور نماینده محلات و دلیجان در مجلس و معاون جهاددانشگاهی افتتاح شد.
تاریخ : سه شنبه 08 اسفند 1396
ساعت: 50 : 14   بازدید کنندگان : 851 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی، دفتر مرکز رشد واحدهای فناور محلات و نیم ور در شهر محلات افتتاح شد.

دکتر بیجندی:
توسعه دانشگاه های کارآفرین ایجاد شغل و ارزش افزوده را بدنبال دارد

دکتر محمدصادق بیجندی در آیین افتتاح دفتر مرکز رشد واحدهای فناور محلات و نیم‎ور با اشاره به نقش پارک و مراکز رشد عنوان کرد: در دنیای امروز بواسطه انجام اقدامات موثر و تحولات دانشگا‌ها پیشرفت و رشد در کشورها حاصل شده است.
وی با اشاره به ایران به عنوان یک کشور با محوریت ولایت فقیه و وجود بسترهای مناسب در آن افزود: باید با بومی سازی تجربیات کشورهای موفق در راستای رشد و توسعه کشور حرکت کرد.
دکتر بیجندی تصریح کرد: امروز در دنیا دانشگا‌ه‌های نسل پنجم فعالیت دارند، ولی ما در گذر زمان موفق نشده ایم که دانشگا‌ه‌های کشور را هماهنگ با این تغییرات پیش ببریم. با همت کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و نگاه خاص این کمیسیون، دانشگاه‌ها از حوزه آموزش‌محوری صرف به سمت آموزش و پژوهش حرکت کرده‌ و در واقع به یک دانشگاه نسل دوم تبدیل شده اند و امروز حرکت به سمت دانشگاه‌های کارآفرین در پیش گرفته شده و هدفگذاری به سمت دانشگا‌ه‌های نسل چهار است که امید است در پایان برنامه‌ ششم توسعه کشور این نوع دانشگاه تحقق یابند.
وی با بیان اینکه دانشگاه نسل 3 دانشگاه کارآفرین و مختص دانش‌آموختگانی است که به دنبال میز و کار دولتی نیستند، گفت: توسعه این دانشگاه‌ها ایجاد شغل و ارزش افزوده را به دنبال دارد و برای توسعه آنها باید بسترآفرینی کرده و به کمک دانشگاه‌ها آمد.
دکتر بیجندی پارک‌ها و مراکز رشد را بال‌های حرکت دانشگاه‌ها به سمت کارآفرینی دانست و گفت: نباید تنها از دانشگاه‌ها به خودی خود انتظار اتفاقات خاص داشت بلکه باید با هم‌افزایی و کمک مسیر ترقی را ایجاد کرد تا در برنامه‌ هفتم توسعه، دانشگاه‌های نسل پنجم محقق شوند.
وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی پلی بین دانشگاه و صنعت و دانشگاه و جامعه است، افزود: جهاددانشگاهی وظیفه دارد با رصد نیازهای جامعه و صنعت توانمندی دانشگاه را به سمت جامعه و صنعت انتقال دهد، اما در حال حاضر دانشگاه کار خود را انجام می دهد و صنعت و جامعه مسیر خود را طی می‌کنند در حالی که باید همگرایی را در میان انها توسعه داد و اعتقاد بر این است که پارک‌ها و مراکز رشد می‌توانند در انجام وظایف دانشگاه در قبال جامعه و صنعت کمک کننده باشند.
رییس سازمان‌تجاری‌سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی کشور گفت: پارک‌ها و مراکز رشد می توانند ارزش‌های مختلف را به دانش‌آموختگان معرفی کنند، به عنوان مثال امروز تولید هر سه زالو معادل یک بشکه نفت ارزش ریالی دارد که شرکت‌هایی در این راستا در کشور فعال هستند، همچنین در بحث نیش و زهر زنبور نیز هر گرم زهر آن 80 دلار ارزش دارد و در حال حاضر چهار شرکت دانش‌بنیان در کشور در این حوزه فعالیت دارند که ارزش افزوده، درآمدزایی، اشتغال و ماندگاری افراد در مناطق و جلوگیری از مهاجرت را در پی دارد.
دکتر بیجندی با اشاره به پژوهشکده ملی گل و گیاه و مرکز پرورش ماهیان زینتی در محلات و با بیان اینکه می‌توان مراکز رشد را در کنار این مرکز پرورش ماهی توسعه داد، افزود: تاکنون برندسازی و استانداردسازی در این راستا صورت نگرفته است.
وی بیان کرد: امروز شهرستان محلات دو کارآفرین برتر را در خود جای داده است در حالی که می‌توان صدها کار آفرین برتر داشت. استان مرکزی جزو استان‌های کم مشکل در امر بیکاری است اما در نقطه مقابل جزو استان‌های مهاجرفرست است که امید است پارک‌ها و مراکز رشد به گونه ای عمل کنند که اتفاق مناسبی در این عرصه رقم بخورد.
دکتر بیجندی با تاکید بر اینکه برخی تسهیلات به درستی مدیریت و تزریق نمی‌شود، تصریح کرد: جهاد دانشگاهی در هشت استان کشور به صورت پایلوت طرح الگوی جدید توسعه مشاغل خانگی را اجرا می کند اما صحبت اول همه مردم رقم تسهیلات است. 1.5 میلیارد دلار در بحث توسعه اشتغال روستایی و عشایر اختصاص یافته است اما طبق گزارشات این رقم به درستی هزینه نمی شود و به سمت وام های زودبازده و خود اشتغالی در حال گرایش است.
رییس سازمان‌تجاری‌سازی فناوری و اشتغال جهاددانشگاهی افزود: لازم است که این رقم در قالب‌های دیگر همچون حوزه پارک‌ها و مراکز رشد و دانشگاه‌ها سوق یابد. دانشگاه‌ها معادن الماس هستند، اما به دانش‌آموختگان توجه نمی‌شود درصورتی که باید دقت و مدیریت مناسب در پرداخت تسهیلات صورت گیرد.


نظامدوست عنوان کرد:
مراکز رشد بهترین راهکار توسعه اشتغال

دکتر سید جعفر نظام‌دوست عنوان کرد: جهاددانشگاهی از جمله نهادهایی است که از نظر سازمانی برنامه‌ای در شهرستان‌های استان ندارد و بیشتر تمرکز بر مرکز استان است اما بواسطه پیگیری‌های انجام شده از سوی مسئولان شهر محلات، زمینه توسعه فعالیت‌ها در این شهرستان فراهم شده است.
وی افزود: مرکز جامع علمی کاربردی جهاددانشگاهی در این شهرستان مستقر و فعال است و امروز اقدام به افتتاح مرکز رشد واحدهای فناور محلات شد که امید است زمینه اشتغال و جذب و تقویت صاحبان ایده میسر شود.
نظام‌دوست با اشاره به پیگیری‌های نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی به منظور توسعه مراکز رشد در این شهرستان گفت: مرکز رشد محلات دومین مرکز رشد جهاد دانشگاهی در استان مرکزی است، این مراکز بهترین راهکار برای توسعه اشتغال و کارآفرینی ویژه نخبگان، فارغ‌التحصیلان و صاحبان ایده هستند که با حمایت، تقویت و ارائه تسهیلات در قالب این مراکز می‌توان زمینه توسعه اشتغال را رقم زد.
رییس جهاددانشگاهی استان مرکزی تصریح کرد: در حال حاضر 10 واحد فناور در مرکز رشد اراک مشغول فعالیت هستند که با حمایت و تقویت فعالیت‌ها منجر به تاسیس یک شرکت دانش‌بنیان موفق در زمینه انرژی‌های خورشیدی شده و با جذب فارغ‌التحصیلان نیز زمینه توسعه اشتغال را فراهم کرده است و قطعا با تقویت واحدهای فناور در محلات نیز می‌توان شاهد رشد صاحبان ایده و اشتغال بود.


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
سایت قدیم
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس